Clio IV - 1.5 EDC Şanzıman Arızası Tamiri

Clio IV - 1.5 EDC Şanzıman Arızası Tamiri

Clio IV - 1.5 EDC Şanzıman Arızası Tamiri

Clio IV EDC Şanzıman Hataları Nelerdir?

Hemen hemen bütün marka araçların otomatik şanzımana alternatif olarak geliştirerek farklı isimler altında modellerine uyarladığı yarı otomatik olarak da bilinen şanzıman tipinin çeşitli kronik ve kronik olmayan arızaları mevcuttur. Özellikle mühendislik farklılıkları sebebi ile her markada farklı kronik arızalar ve hatalar ortaya çıkabilmekle birlikte aynı sorunların da başgöstermesi muhtemeldir. Renault markasının Clio'da sunduğu EDC şanzıman olarak adlandırılan bu yarı otomatik şanzımanda karşılaşılan kronik ve kronik olmayan arızaları sizler için aşağıda sıralamaya çalıştık. Üzerinde durulması gereken en önemli kullanım hatalarıyla ilgili karşılaşılan hatalar için yapılması ve alınması gereken önlemler için de ayrıca kullanıcı için uyarı ve önlemler bölümümüzden bilgi alabilirsiniz.

-Baskı balatadan kaynaklı arızalar

-Hidrolik yağ basıncı ve ara bağlantı elemanlarından kaynaklı arızalar

-Elektriksel yük ve akım geriliminin farklılıklarından oluşan arızalar

-Elektrik tesisatından kaynaklı arızalar

-Elektronik kısımlarda oluşan sorunlardan kaynaklı arızalar

-Yazılımsal hatalardan oluşan arızalar

-Kullanıcı kaynaklı arızalar

Yukarıda belirttiğimiz başlıklar ile sizlere yarı otomatik olan Clio IV - 1.5 EDC şanzıman arızalarının nelerden kaynaklanabileceğini kısaca anlatmaya çalıştık. Clio IV - 1.5 yarı otomatik EDC Şanzıman arızalarının sadece yukarıdaki sebeplerden oluşacak hatalarla değil, fabrikasyon olarak aracın üzerinde şanzıman ekipmanı olarak kulanılan mekanik veya elektronik herhangi bir parçanın hatalı olması sebebi ile de yapabileceğinin ayrıca altını çizmek isteriz.

Peki yukarıda bahsettiğimiz veya herhangi bir sebepten dolayı Clio IV - 1.5 EDC şanzımana sahip aracımız arıza yaparsa ne yapılması gerek? diyorsanız, öncelikle aracınız eğer çalışır durumda ise motoru durdurup birkaç dakika aracınızı dinlendiriniz. Ardından tekrar kontağı açarak vites konumunun durumunu göstergeye bakarak kontrol ediniz. Buraya kadar aracınız her zamanki durumu ile aynı ise ardından tekrar marş yaparak aracı çalıştırınız. Aracın el frenini bırakmadan önce ayağınız frende basılı iken bütün vitesleri, geçişleri, hissederek kontrol etmeye çalışın, eğer herhangi bir aksi durum görünmüyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın yetkili servise veya ecu-garage elektronik servisimiz ile irtibata geçerek bize getirin. 

Ücretsiz arıza tespitiniz yapıldıktan sonra varsa sorunlarınızı yoksa da almanız gereken önlemleri size teknik ekibimiz en detaylı şekilde anlatacaktır.

ecu-garage.com tüm Clio IV - 1.5 EDC şanzıman araç sahiplerine güvenli ve sorunsuz sürüşler diler.